W listopadzie 2020 roku opublikowane zostały nowe rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące aktywności fizycznej. Eksperci Guideline Development Group przeanalizowali dowody naukowe odnośnie związku między aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia a zdrowiem w różnych grupach populacji. Zawierają one przesłanie, że każda regularna aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna oraz, że ​​zwiększenie aktywności fizycznej jest niezbędne dla uzyskania optymalnych wyników zdrowotnych. Wytyczne te ponadto podkreślają znaczenie i wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie.

Podstawą zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna, odpowiedni sposób żywienia oraz utrzymanie masy ciała w normie. Zgodnie z nowymi rekomendacjami dorośli (18-64 lata) powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Globalne szacunki wskazują, że 27,5% dorosłych i 81% młodzieży nie spełnia zaleceń WHO z 2010 r. dotyczących aktywności fizycznej, przy czym w ciągu ostatniej dekady nie zaobserwowano prawie żadnej poprawy. 

Globalny problem otyłości

Otyłość stała się niekwestionowanym problem zdrowotnym w ujęciu globalnym. Na całym świecie podejmowane są działania mające na celu walkę z otyłością i zapobieganiem jej skutkom. Wiadomo, że globalny problem otyłości powoduje wzrost umieralności ogólnej, wzrost ryzyka występowania licznych chorób, w tym cywilizacyjnych, rzutuje również na nasze zdrowie w kontekście psychicznym i społecznym. Osoby otyłe często postrzegane są jako mniej atrakcyjne, a nawet mnie inteligentne. Ponad to spotykają się z odrzuceniem społecznym i brakiem akceptacji, trudniej znaleźć im pracę i zaakceptować siebie, co skutkuje frustracją i zmniejszeniem poczucia własnej wartości. Brak aktywności fizycznej nie jest bezpośrednią przyczyną, ale na pewno jest czynnikiem sprzyjającym otyłości.

Jakie są konsekwencje otyłości?

Konsekwencje otyłości wynikające z nadmiernej masy ciała są ogromne, dlatego tak ważna jest regularna aktywność fizyczna i korzyści wynikające z jej uprawiania to m.in.:

  • Zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, tym samym jest elementem w profilaktyce chorób układu krążenia np. miażdżycy,
  • Wspomaga funkcje poznawcze, co jest szczególnie istotne u osób w starszym wieku (dieta lekkostrawna może być odpowiednim wyborem dla seniorów),
  • Wspomaga utrzymanie właściwej masy ciała i pracę układu pokarmowego,
  • Zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2, poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę,
  • Zmniejsza ryzyko nadciśnienia,
  • Wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne (zmniejszone objawy lęku i depresji)

Aktywność fizyczna w czasie pandemii

Nowe zalecenia WHO zostały opublikowane w okresie pandemii koronawirusa, który wprowadza wiele ograniczeń, w tym dla wielu mniejszą aktywność – rzadziej odwiedzamy przyjaciół, uprawiamy sporty, część z nas jest na pracy zdalnej czy kwarantannie i trudniej wtedy o dodatkową aktywność ruchową. Coraz częściej wyniki badań wskazują na większe ryzyko  ciężkiego przebiegu COVID-19 przy współistniejącej otyłości. Dlatego tym bardziej musimy zwrócić uwagę nie tylko na sposób odżywienia. Tutaj równie istotna jest aktywność fizyczna w czasie pandemii, która jest korzystna dla zdrowia i pozwala utrzymać masę ciała w normie. 

Przypisy:

  1. WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour: at a glance.
  2. Guthold R, Stevens GA, Riley LM, Bull FC. Worldwide trends in insufficient physical activity from 2001 to 2016: a pooled analysis of 358 population-based surveys with 1.9 million participants. Lancet Glob Health. 2018;6(10):e1077-e86.
  3. M. Szymocha, M. Bryła, I. Maniecka-Bryła – Zdrowie Publiczne, 2009