Dieta lekkostrawna, inaczej nazywana dietą łatwostrawną, jest ona modyfikacją żywienia podstawowego. Dieta łatwostrawna powinna oszczędzać przewód pokarmowy (lub jego część) i wpływać na poprawę stanu zdrowia i stanu odżywienia poprzez ułatwienie trawienia i wchłanianie składników odżywczych.

Na czym polega dieta lekkostrawna i kiedy należy ją stosować?

  • w chorobach żołądka i jelit,
  • w chorobach przyzębia,
  • w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
  • w chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką oraz
  • w żywieniu osób w wieku podeszłym

Ilości energii i składników odżywczych w diecie ustala się zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem dla danej osoby, uwzględniającym wiek, płeć, aktywność fizyczną oraz stan fizjologiczny. Planowana dieta powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie na makroskładniki, składniki mineralne i witaminy zgodnie z polskimi normami i zaleceniami.

lekko strawne jedzenie

Zasady diety lekkostrawnej

Zasady diety lekkostrawnej są bardzo proste i nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku. Istotne jest regularne spożywanie mniejszych objętościowo posiłków, które będą powodowały mniejszy wyrzuty insuliny do krwi, skrócą uczucie głodu i mniej obciążą żołądek. Należy pamiętać, że posiłki powinny być dokładnie gryzione i spożywane bez pośpiechu. Natomiast ostatni lekkostrawny posiłek powinien być spożyty minimum 2 godziny przed snem. 

 Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest wyeliminowanie z jadłospisu składników oraz dań, które są ciężkostrawne dla naszego organizmu i tym samym powodują złe samopoczucie, uczucie ciężkości oraz wywołują wzdęcia.

jakie jedzenie jest lekkostrawne

Co jeść na diecie lekkostrawnej?

Dieta lekkostrawna powinna dostarczać taką samą ilość energii i wszystkich składników odżywczych jak jest to w przypadku diety osób zdrowych. Różnica polega na spożywaniu pokarmów łatwo ulegających trawieniu, nieobciążających przewodu pokarmowego. Stosując tą dietę wyklucza się produkty bogate w błonnik pokarmowy, wzdymające czy nasączone tłuszczem. Unika się też stosowania ostrych przypraw (tj. sól, pieprz, ocet, ostra papryka). 

Jakie produkty i warzywa w diecie lekkostrawnej powinny być spożywane?

  • produkty zbożowe – pieczywo jasne, drobne kasze (manna, kuskus, itp.), biały ryż, drobne makarony,
  • mleko i produkty mleczne – mleko zsiadłe, kefir, jogurt naturalny,
  • jaja – na miękko, ścięte na parze 
  • mięso, wędliny, ryby – chude gatunki (wołowina, cielęcina, królik, kurczak, indyk, dorsz, pstrąg, flądra, sandacz),
  • tłuszcze – masło, oleje roślinne podawane na zimno,
  • warzywa – gotowane, przetarte, zmiksowane: ziemniaki, marchew, buraki, szpinak, dynia, młoda fasolka szparagowa, kabaczek; na surowo: zielona sałata, cykoria, pomidor bez skórki, utarta marchewka z jabłkiem,
  • owoce – dojrzałe bez pestek
  • cukier i słodycze – cukier, miód, dżemy bez pestek,
  • przyprawy – wanilia, cynamon, koper zielony, kminek, bazylia, imbir, pietruszka, sok z cytryny,
  • desery – kisiele, kompoty, musy, galaretki z owoców, biszkopty,
  • napoje – woda niegazowana, kompoty i rozcieńczone soki.

Jakie jedzenie jest lekkostrawne

Oprócz wyboru zalecanych produktów spożywczych należy dobrać również odpowiedni sposób obróbki termicznej, który spowoduje lepszą strawność posiłków. Dania powinny być: gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii oraz duszone. Natomiast nie zaleca się: smażenia potraw, wędzenia, grillowania czy zapiekania. Dlatego świetnie sprawdzą się tutaj m.in. zupy lekkostrawne dietetyczne.

Produkty lekkostrawne

Podsumowanie

Wskazania do stosowania diety lekkostrawnej są bardzo różnorodne. Dieta lekkostrawna jest dietą leczniczą i jest na tyle bezpieczna i uniwersalna, że może być stosowana przez każdego. Dieta lekkostrawna idealna jest dla osób starszych, w podeszłym wieku oraz tych, które zmagają się z problemami trawiennymi. Bycie na diecie lekkostrawnej łagodzi również różnego rodzaju stany zapalne i powinna obfitować w produkty lekkostrawne

Dieta łatwostrawna charakteryzuje się obniżoną podażą błonnika pokarmowego. Ma on zdolność wiązania wody i pęcznienia, zalega on w przewodzie pokarmowym dając dłuższe uczucie sytości. W przypadku osób z chorobami żołądka czy jelit jest to niewskazane, natomiast z fizjologicznego punktu naszego organizmu całkowita rezygnacja z błonnika pokarmowego jest niepożądana. Zaleca się, aby w diecie lekkostrawnej znalazła się minimalna zawartość błonnika pokarmowego w ilości 25g/ dobę/ osobę.

  1. M. Jarosz, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, PZH, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 20202.
  2. H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna, K. Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL Wydawnictwo Lekarski, Warszawa 2017. 
  3. M. Jarosz, 2017, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 2017. 
  4. D. Włodarek i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie Warszawa 2015.