Żyjemy w XXI wieku, w którym kreowany jest obraz idealnej sylwetki bazującej na wysiłku fizycznym i zdrowym odżywianiu. Poprzez ogromną ilość bodźców zewnętrznych na naszych oczach powstaje wyobrażenie perfekcyjnej sylwetki uzyskanej w bardzo prosty i szybki sposób, który często różni się od realiów codziennego życia. Zazwyczaj w takich momentach o tym zapominamy i próbujemy osiągnąć podobny efekt nie zwracając uwagi na to, że całość podejmowanych działań to długotrwały proces. Co ma na nas decydujące oddziaływanie, a co w niewielki sposób utrudnia nam wytrwanie w założonym przez nas celu? O to kilka czynników przez które dieta na zrzucenie wagi trwa krócej niż planowaliśmy.

Nierealny cel

nierealny cel diety

W chwili przechodzenia na dietę zawsze mamy przed oczami efekt, który chcemy osiągnąć. Często jest to nierealna ilość kilogramów do utraty w krótkim okresie czasu. Takie założenie spowoduje spustoszenie zdrowotne w naszym organizmie, a także może doprowadzić do uzyskania efektu jo-jo. Odpowiednio dobrana dieta bazuje na stopniowej i kontrolowanej utracie masy ciała, a przy tym jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

Nieodpowiednia dieta

Nieodpowiednia dieta

Gdy ustalimy sobie już zamierzony cel powinniśmy połączyć go z odpowiednią dietą. Powinna być przygotowana m.in. na podstawie naszego stanu zdrowia, zapotrzebowania kalorycznego, preferencji a także naszej obecnej aktywności fizycznej. W chwili, gdy nie dobierzemy odpowiedniego deficytu kalorycznego dla naszego organizmu to albo go wyniszczymy albo nie będziemy tracić na wadze. Wówczas nieodpowiednia dieta powinna być zmieniona po konsultacji z dietetykiem.

Gwałtowna zmiana w sposobie odżywiania

Zmiana sposobu odżywiania

Przejście na dietę w większości przypadków wygląda następująco, natychmiast eliminuje się z jadłospisu to co jest wysokokaloryczne i potocznie uznawane za niezdrowe. Takie nastawienie nigdy nie doprowadzi nas do sukcesu. Odmawianie sobie wszystkiego co lubimy sprawi, że będziemy sfrustrowani oraz zdemotywowani, a to już niewielki krok do rezygnacji z postanowionego sobie celu. 

Podjadanie między posiłkami słodkich i słonych przekąsek

Podjadanie między posiłkami

Pomimo tego, iż dieta nie musi być naszym wrogiem to jednak rządzi się swoimi prawami. Podjadanie między posiłkami głównie słonych i słodkich przekąsek, często wynika z faktu, że jest nieodpowiednio dobrana kaloryczność diety, deficyt kaloryczny jest za duży. W takich chwilach dopada nas zwątpienie w swoje możliwości i może to zniwelować nasze dotychczasowe osiągniecia. Należy pamiętać o tym, że jednorazowy wypad na pizzę ze znajomymi nie skreśla naszych wyników zdobytych do tej pory. To tylko niewielki element całości. Nigdy nie jest za późno na walkę o siebie i swoje zdrowie, zwłaszcza gdy jesteśmy w drodze na szczyt!

Planowanie posiłków

Planowanie posiłków

Przygotowywanie posiłków w biegu i jedzenie ich w nieregularnych odstępach czasu nigdy nie jest dobry pomysłem, zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Jesteśmy wtedy zazwyczaj zdezorientowani, zmęczeni, głodni i poirytowani. Dlatego planowanie posiłków dzień wcześniej pozwala uniknąć stresujących sytuacji. Wbrew pozorom przygotowanie zdrowego posiłku nie musi być czasochłonne i trudne. Powinien on opierać się na podstawowych produktach np. serek wiejski z pomidorem i pieczywem pełnoziarnistym. Łatwizna, prawda? Oczywiście, jeżeli faktycznie mamy mało czasu albo chcemy iść na skróty warto skorzystać z pomocy cateringów dietetycznych. W ten sposób możesz oszczędzić swój cenny czas a także poznać wiele różnych smaków oferowanych przez dietę pudełkową. W naszej ofercie znajdziesz dietę standardową, wegetariańską, wegetariańską z dodatkiem ryby, sportową, lekkostrawną oraz dietę pudełkową dla dzieci. Nie musisz wszystkiego analizować. My to zrobimy za Ciebie!

Dieta to nie kara

Dieta to nie kara

Dieta to nie kara ani dla nas ani dla naszego organizmu. Dobrze zbilansowane posiłki potrafią dostarczyć nam odpowiednią ilość wartości odżywczych, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie oraz przyczynią się do poprawy stanu naszego zdrowia. Nie możemy również zapominać o ruchu, który dodatkowo przyspieszy nasz metabolizm i pozwoli redukować zbędną tkankę tłuszczową.

Przypisy:

  1. Jarosz M., Kłosiewicz-Latoszek L. Otyłość — zapobieganie i leczenie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
  2. Plewa M., Markiewicz A. Aktywność fizyczna w profilaktyce otyłości. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2006; 2 (1): 30–37.
  3. Boguszewski R.: Zdrowie i zdrowy styl życia w Polsce. Komunikat z Badań. Centrum Badania Opinii Społecznej. Warszawa; 200